فراخوان کنفرانس پیام رئیس مرکز پیام دبیر کنفرانس فهرست نویسندگان فهرست مقالات جستجوی مقالات
دومین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت » پیام دبیر کنفرانس بازگشت

باسمه‌تعالي

طراحي الگوي اسلامي ايراني پيشرفت از ابتكارهاي هوشمندانه رهبر فرزانه انقلاب است. اين اقدام، اضافه بر آنكه بر دلايل متقن علمي و شناخت عميق از مسير تحولات جهاني استوار است با آموزه‌هاي ديني ما نيز سازگار و در واقع از مصاديق انتظار فرج است.
امروزه، الگوي پيشرفت غربي، تمامي عرصه‌هاي حيات بشري را تحت تأثير قرار داده است. اين الگو علي‌رغم هیمنه خيره‌كننده و آثار شگرف خود، ريشه در اومانيزمي دارد كه معطوف به قدرت، ثروت و لذت است فلذا نمي‌تواند بشر را از ميوه فلاح و رستگاری بهره‌مند سازد و از هم اكنون علائم افول آن، مشهود است.
نظام اسلامي با توجه به مباني مستحكم الهی خود، اين ظرفيت و رسالت را دارد كه پايه‌گذار تمدن نويي باشد كه مزاياي تمدن غرب را دارا و از معايب آن، مبرا است. ملت ايران نيز امروزه به مرحله‌اي از آگاهي و بصيرت تاريخي دست يافته است كه مي‌تواند مبتكر و طراح الگوي جامع پيشرفت مبتني بر اقتضائات فرهنگي جامعه و ارزش‌هاي والاي اسلامي باشد. بديهي است كه اين مهم جز با مشاركت حداكثري نخبگان، دانشمندان و صاحب‌نظران و از مسير بحث و اقناع عالمانه ميسر نخواهد شد. برگزاري كنفرانس‌ها و سلسله نشست‌هاي هدفمند و مأموريت‌گرا از جمله بسترهاي مناسب براي تحقق چنين هدفي است. اولين كنفرانس الگوي اسلامي ايراني پيشرفت با هدف دستيابي به نقشه راه طراحي الگو در خردادماه 1391 برگزار شد و حاصل آن، دستيابي به نقشه راه تفصيلي و خط‌مشی طراحی الگو بود.
دومين كنفرانس با هدف دستيابي به فهمي مشترك از مباني فلسفي، علمي و ديني الگو و ارائه تصويري روشن، قابل اعتماد و كاربردي از اين مباني برگزار مي‌شود. بنابراين، رويكرد اين كنفرانس، بنيادين است و تدوين مباني و مفاهيم عمومي پيشرفت و مباني پيشرفت در هر يك از عرصه‌هاي تخصصي را در دستور كار دارد. محورهاي مباحث كنفرانس منطبق بر عناوين انديشكده‌هاي مصوب مركز انتخاب شده است تا انديشكده‌ها بتوانند نقش محوري را در اين كنفرانس بر عهده بگيرند. از آنجا كه نتايج حاصل از اين كنفرانس در تدوين مباني الگو به كار گرفته خواهد شد، مشاركت فعالانه دانشمندان و صاحب‌نظران حوزه و دانشگاه و ارائه ديدگاه‌ها و نظرات عالمانه از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.

 

هادی اکبرزاده
معاونت علمی و تقسیم کار ملی و دبیر کنفرانس

 

© 1392 تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به مرکز  الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت می باشد.
طراحی و برنامه نویسی: گروه طراحی کامل